ČESKÁ nebo POLSKÁ okna?

Otázka je to nesmyslná a hloupá. Co nám o oknech řekne informace, jestli jsou vyrobena tady nebo tam? Jaký je přesně rozdíl mezi oknem vyrobeným v Česku a oknem vyrobeným v Polsku? Zkusme na to přijít společně tím, že si odpovíme na několik zásadních otázek.

Proč a jak vznikla averze konkrétně proti polským oknům? Kdo ji vytvořil? Byli to snad zákazníci, kteří koupili polská okna a byli tak strašně nespokojeni s jejich kvalitou, že se v dobré víře, aby nenaletěli i ostatní spoluobčané, snaží o osvětu v tomto směru? Protože polská okna jsou špatná a česká dobrá? Kvalitu oken snad předurčuje geografická poloha výrobní firmy? Jinak řečeno v Polsku neexistuje výrobce kvalitních oken, současně v Česku výrobce nekvalitních? Jsme opravdu tak sebestředným národem, že jiný argument nepotřebujeme?

Vraťme se k tomu, kdo je šiřitelem těchto nesmyslných informací. Jsou to bezesporu čeští výrobci oken. Proč? Pud sebezáchovy. Snad se to dá i pochopit. Polsko je v oboru oken a dveří velmocí, najdeme zde firmy všech kategorií od levných a bezpochyby produkujících nekvalitní výrobky, až po firmy, které právem dosahují mezinárodního věhlasu. Je jich spousta, tady i tam, a všichni chtějí prodávat. Konkurenční boje jsou často (a platí to pro všechny obory) na ostří nože. Čeští výrobci zvolili taktiku zastrašování. Vyzdvihují problémy s nekvalitními okny z Polska (jako by bylo málo kauz s nekvalitními českými okny a s vykutálenými českými firmami) a zastrašují potenciální zákazníky polskou nálepkou jako symbolem podřadné jakosti.

My osobně máme zkušenosti s plastovými okny už téměř 10 let. Máme zkušenosti s okny mnoha výrobců a můžeme s klidným svědomím říct, že ta polská mohou být lepší jak ta česká nebo německá. Také jsme dříve pracovali s českými okny. Výrobci a dodavatelé nám „vymývali“ mozky, že polská okna jsou ŠPATNÁ, aniž bychom slyšeli název konkrétní firmy, která byla špiněna. Špiněno bylo prostě „polské okno“ bez ohledu na to, který z několika tisíců výrobců v Polsku ho vyrobí. Jednoznačná diskriminace. Dnes už nerozdělujeme okna na česká a polská, ale na dobrá a špatná. A my chceme prodávat dobrá okna. Kvalitní, poctivá, pěkná, bezpečná…tohle jsou atributy, které mají hodnotu. Nenechávejme se ovlivňovat argumenty, které nemají žádnou logiku. Čeští výrobci vyhlásili polským válku. My se ale nedáme, nebudeme zastírat původ našich oken. Byli bychom blázni, vždyť máme v zádech jednoho z největších a nejvýznamnějších výrobců oken v Evropě.

Společnost OKNOPLAST Group se kterou spolupracujeme, je jedna z nejmodernějších, s automatizovaným strojovým parkem a s více než 900 zaměstnanci produkuje 5000 okenních jednotek denně. Firma, která v mnohém určuje směr a vývoj celého odvětví a úspěšně dodává okna do mnoha evropských zemí. Firma, která za své autorské projekty a inovace sbírá významná ocenění. Proto už víme, že jsme se rozhodli správně. Není to taktika rychle zbohatnout a vyšumět. Je to taktika udržet si silnou pozici v oboru plastových oken co nejdéle. Jsme přesvědčeni o tom, že nabízíme to nejlepší, co nabídnout můžeme. A čirou náhodou je to z Polska.

Zpátky ale k českým oknům. Co přesně znamená české okno? V Česku působí sdružení s názvem Asociace českých výrobců otvorových výplní, o.s. , použiji tedy jejich definici českého okna. České okno je takové okno, u kterého došlo ke spojení rámu, okování a zasklení v České republice. Jinak řečeno, český je pouze svár, nebo řekněme kompletace. Vstupní materiály nejsou, ani nemohou být české. To už ale překvapivě nikoho nezajímá. Výše uvedené sdružení hlásá, že prosazuje kvalitativní hledisko stavebních otvorových výplní na tuzemském trhu, což tedy dělají především tím, že udělují českým výrobcům a prodejcům certifikát „zaručeně česká okna“. Co na zaručeně českém okně ve skutečnosti zaručuje onu kvalitu? Netušíme. O jiném kritériu, než geografickém, se nikde nepíše. Nikdo tedy před udělením onoho certifikátu nezjišťuje, odkud výrobce nakupuje profily, jakou třídu profil splňuje, jak silnou či jakého tvaru dává do oken výztuhu, jaké používá kování nebo těsnění či další (ne)podstatné skutečnosti, které dělají okno oknem. O kvalitě totiž tato prazvláštní reklama vůbec není.

Přijďte a poznejte rozdíl. My Vám máme co ukázat. Nálepku toho, že jsou naše okna vyrobená na území České republiky, nemáme, to je pravda.
Za to máme jiné nálepky …

Třeba prestižní ocenění EURO LEADER 2011 v kategorii „Produkce otvorových systémů z PVC“ a za novinku „Nejlepší plastové okno Platinium Evolution. Toto prestižní ocenění je uznání za přispění do své branže otvorových systémů, vysoké kvality produktů i zároveň dynamického rozvoje exportních aktivit. Okno PLATINIUM získalo ocenění za výjimečný design, neopakovatelnou stylistiku a zároveň za inovativní technická řešení. Ocenění EURO LEADER je udělováno přes Porotu Evropské Konkurence v Promoci (Jury of the European Promotional Competition).

Nebo třeba ocenění BEST PRODUCT na veletrhu MADE EXPO 2012 v Miláně pro výrobek FULL COLOR, což je další s autorských projektů firmy Oknoplast. Jedná se o tzv. 100% imitaci dřeva, tedy renolitem jsou pokryty všechny části okna, včetně těch, které jsou viditelné při otevřeném okně.

Nebo třeba certifikát Q-CERT od prestižní a největší evropské organizace zabývající se vývojem, zkoušením a zpracováním technických norem a předpisů v oblasti otvorových výplní, IFT v Rosenheimu.

Až tohoto některý český výrobce dosáhne, pak je možno říci, že česká okna jsou stejně kvalitní, jako ta polská z OKNOPLASTU. Do té doby mohou pouze čeští výrobci mít jeden a ten samý argument a to: Ta nekupujte, ta jsou z POLSKA.

 

Kontakt

Evookna
Čermákovice 39
671 73 Čermákovice

+420 603 550 376

Vytvořeno službou Webnode