Pohleďme domu do očí

Od kdy se můžeme vlastně setkat v historii s okny? Původně bylo okna jen prostý otvor ve zdivu, který neměl výplň. Teprve později je začali lidé vyplňovat poloprůhlednou měchuřinou nebo mastným papírem. A i když sklo jako materiál bylo vynalezeno před více než 4000 lety před naším letopočtem, na skleněné tabule si lidstvo počkalo dalších 3000 let.

Zhruba v období gotiky se skleněné výplně skládaly z malých tabulek spojovaných olovem a následně vsazovaly do dřevěného rámu. Zde se setkáváme se skládáním kusů barevných skel, spojovaných olověnými páskami (vitráže), jenž dodnes obdivujeme v oknech katedrál či kostelů.

V 16. století, aristokraté požadovali ve svých velkolepých palácích výhled na své statky a tehdy se začala používat okna s pravoúhlým čirým sklem.

První okna se ještě nedala otvírat. Lidé se nejdříve pokusili otvírat jen malou část, aby se časem dopracovali k větším skleněným tabulím a celému otevíratelnému oknu.

Prvním materiálem okenních rámů bylo samozřejmě dřevo, které přetrvává dodnes. Dřevěná okna zůstala, ale změnil se nejen jejich profil, ale hlavně design rámu, do kterého se dnes vsazují dokonalejší izolační dvojskla a trojskla vyznačující se stále lepšími izolačními a tepelnými vlastnostmi.

V 70.tých letech se začala vyrábět první plastová okna, která měla dvou komorové profily s dorazovým těsněním. I to patří nesmazatelně do historie oken. Avšak těsnění, která se používala v minulosti, neměla takové fyzikálně mechanické vlastnosti a často docházelo k jejich rychlému zpuchření. Z toho to důvodu se v polovině 80.tých let vyvinulo středové těsnění, které mělo skrytou středovou gumu uvnitř rámu, aby bylo chráněno před nepříznivými klimatickými vlivy – hlavně kyselým deštěm. Pro těsnění EPDM jsou typické velmi dobré vlastnosti, splňující doporučení norem, které se týkají výplní stavebních otvorů:

  • Vysoká odolnost proti povětrnostním podmínkám jako je vlhkost, vodní pára a UV záření

  • Udržování pružnosti v teplotním rozsahu od -50°C do +120°C

  • Dlouhá doba stárnutí

  • Vysoká odolnost na působení agresivních chemických látek a rozpustných prostředků

  • Tři barvy: černá, šedá a hnědá – v závislosti na volbě barvy oken

Jak vybrat to správné okno, aby váš dům prokoukl ?

Nedílnou součást domu tvoří okna. Jsou vystavována nejrůznějším povětrnostním vlivům, slunci, dešti, mrazu, silnému větru a těm musí být schopna odolávat i desítky let. Stárnou rychleji než dům a je třeba počítat s tím, že dříve či později bude jejich výměna nutností. A když okna již zcela doslouží, nebo se jejich oprava nevyplatí, přichází na řadu nákup oken nových.


Při výběru nových oken nelze opomenout fakt, že okna jsou součástí vnější tváře celého domu. Nejen jejich tvar, velikost, šířka profilů, barva, kování, anebo typ zasklení patří k významným konstrukčním prvkům všech budov. Na okenní konstrukce jsou však v dnešní době kladeny i další technické požadavky, které ovlivňují tvorbu optimálního vnitřního klimatu. Můžeme vzpomenout třeba větráky řízené vlhkostí či tlakové větráky, které regulují buď mechanicky nebo automaticky proudění vzduchu v místnosti a tím chrání stěny místností před vlhkostí způsobující nepříjemné plísně.

Vzhledem k tomu, že člověk stráví mezi 70 až 90% svého života v interiéru, je pro kvalitní život důležité dostatečné množství přirozeného denního světla. Aby místnost měla dostatek denního světla, měla by plocha prosklení tvořit asi desetinu až osminu podlahové plochy místnosti. Pro tyto účely začali výrobci využívat až o 30% lehčí 3 mm skla, jenž umožňuje vytvoření větších a atypických kontrukcí.

A co když se pak zahledíme do očí, pardon, do oken? Samozřejmě, že estetické vlastnosti oken jsou pro nás také důležité. Proč si krásný pohled z okna nezkrášlit ještě krásnými detaily okna?

No, není to krásný výhled !

 

Kontakt

Evookna
Čermákovice 39
671 73 Čermákovice

+420 603 550 376

Vytvořeno službou Webnode